Sponsorlu Bağlantı
 

TBMM Ne Zaman Kuruldu Üyeleri Nasıl Seçiliyor?


Sponsorlu Bağlantı

Türkiye Büyük Millet Meclisi, 20 Nisan 1923 yılında Ankara’da kurulmuştur. Bu sayede artık yönetime halktan kişiler katılacak ve ülkeyi hep birlikte yönetecek bir bürokrasi ve yönetim biçimine geçilmiştir. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kısa adı ise TBMM olarak söylenir. Üyeleri halk tarafından seçilmektedir. Seçim zamanlarında illerin nüfusuna göre her ilden birçok kişi milletvekilliğine adaylığını koyar. Bu sayede halk oy kullanarak yönetime getirmek istediği adayı kendisini seçer ve ülkemizin dört bir yanında seçilen milletvekilleri mecliste yerini almış olurlar. Bu şekilde devleti yönetecek ve kararlar alarak stratejik kararlar verecek kişiler bir araya gelir. Türkiye Büyük Millet Meclisi içerisinde ise görev dağılımı olmaktadır. Bu milletvekilleri içerisinde iktidar parti içerisinde bir kişi Başbakan olarak yönetme hakkını elde eder. Burada oluşturulan taslak ve kararlar meclisten geçerse uygulamaya konulur. Başbakanın dışında ise meclis başkanı ve diğer görevliler mecliste bulunan milletvekilleri sayesinde seçilir. Bakanlıklara genelde iktidarın seçmiş olduğu kişiler katılarak devleti yönetirler.

Bir önceki yazımız olan Atmosfer Nedir? başlıklı makalemizde atmosfer alper d, atmosfer kaç km ve atmosfer kalınlığı hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında Bilgi: tbmm ne zaman kuruldu, başbakan nasıl seçilir, tbmm meclisine kimler nasıl seçilebilir, tbmm ne zaman açıldı, meclis başkanı nasıl seçilir, tbmm meclisine kimler nasıl seçilir, tbmm meclisinde görevli kişiler nasıl oluştuulur, tbmm yi kim kurdu, eski tbmm yi kim kurdu
Sponsorlu Bağlantı

TBMM Ne Zaman Kuruldu Üyeleri Nasıl Seçiliyor? lussio tarafından 19 Nisan 2013 tarihinde , Eğitim kategorisine eklenmiştir.

Sponsorlu Bağlantı
Etiketler:, ,
TBMM Ne Zaman Kuruldu Üyeleri Nasıl Seçiliyor? isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz

Facebook Grubumuza Katılın!