Sponsorlu Bağlantı

Sultan Ahmet Camii Hakkında Bilgiler ve Tarihçesi


Sponsorlu Bağlantı
 

Osmanlı Devleti’nin ve İstanbul’un en eski camilerinden ve tarihi anlamda büyük bir derecede önem taşıyan camilerinden birisi kuşkusuz ki Sultan Ahmet Camii’dir. Osmanlı padişahı 1.Ahmet tarafından yaptırılan caminin içi, mükemmel derecede çinilerle kaplatılmıştır. Beyaz, mavi ve yeşil renkli İznik çinileriyle yarım kubbeleri ve büyük kubbeleri kaplanmıştır. Avrupalı devletler bu camiyi “Mavi Camii” olarak adlandırır. Ayasofya’nın 1934 yılında kiliseye dönüştürülmesi, Sultan Ahmet caminin değerinin artmasına ve ana camii konumuna gelmesine olanak sağlamıştır. İstanbul’da bulunan en büyük komplekslerden birisi Sultan Ahmet Camii’dir. Külliyesiyle birlikte büyük bir alana hitap etmektedir. Külliye medreselerden, dükkanlardan, hamamlardan, çeşmelerden, sebillerden, türbelerden, sıbyan mekteplerinden ve kiralık odalardan oluşmaktadır. Bu kadar özelliğe sahip olan Sultan Ahmet Camii’nin bazı kısımları günümüze kadar korunamamış ve yıkılmıştır. Caminin en büyük özelliği, 20 binden fazla çiniden oluşmasıdır. Caminin kubbesi yaklaşık olarak 43 metre yüksekliğe sahiptir. Ayrıca 23,5 metre bir çapı vardır. Caminin gündüz aydınlatılması için 200’den fazla renkli camla donatılmıştır. Ülkemizde bulunan camiler içerisinde minare sayısının en çok olduğu ve tek olan 6 adet minareye sahip tek camisidir.

Bir önceki yazımız olan Urfa Balıklı Göl Tarihçesi ve Faydaları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Hakkında Bilgi: sultan ahmet camii hakkında bilgi, sultanahmet camii hakkında kısa bilgi, SULTAN AHMET CAMİİ ÖNEMİ, sultan ahmet camii tarihi midir kısa bilgi, sultanahmet camii hakkında bilgi

Sultan Ahmet Camii Hakkında Bilgiler ve Tarihçesi lussio tarafından 6 Mayıs 2013 tarihinde , Türkiye Gezi Rehberi kategorisine eklenmiştir.

Sponsorlu Bağlantı
    yeni 10
Benzer Konular
Sultan Ahmet Camii Hakkında Bilgiler ve Tarihçesi isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim

Sende Yorum Yaz

Facebook Grubumuza Katılın!