Sponsorlu Bağlantı
 

Saati Kim Ne Zaman Buldu?


Sponsorlu Bağlantı

Zaman modern dünyada ki en önemli faktörlerden biri haline geldi. Zaman hepimizin de bildiği üzere saat denen mekanizma ile ölçülmektedir. Peki Saati Kim Buldu? Saat Ne Zaman Bulundu, Saatin Tarihçesi gibi konularda bilgi sahibi olmak ister misiniz?
Çoğu insan vakiti ölçmek için öncelikle kum saatlerinin kullanıldığını düşünse de, 8. asırda bir Hristiyan rahibinin bulduğu kum saatleri bilinen insanlık tarihinde kullanılan ilk saatler değildir. Avrupalı bir rahip tarafından camcılık sanatının da gelişiminin gösterilmesi için tasarlanmış olan kum saatlerinden takriben 3.000 500 yüz kadar önce kullanılan ilk saatler, güneş saatleridir. Vakiti güneşin konumundaki değişimlere göre ölçmek gibi zekice bir fikrin, ilk olarak Mısırlıların aklına geldiği kabul edilmiştir. M.Ö. 4000 civarında ilk güneş saatlerinin Mısır coğrafyasında kullanıldığı düşünülmektedir ve bunun da en büyük delili olarak astronomi biliminde gelişen Mısırlıların tanınmış piramitleri yaparken kullandığı hesaplar gösterilmektedir. Güneşin her gün bir düzene göre doğduğunu ve battığını fark eden Mısırlılar, bu düzeni vakiti ölçmek için kullanmışlardır. Mısırlılar yere sabitledikleri bir cismin günün değişik saatlerinde güneşin konumuna göre sahip olduğu gölge boyunun değiştiğini fark ederek, gölge süresince oluşan bu değişim sayesinde vakiti oldukça doğru bir şekilde ölçmeyi muvaffak olmuştur. Su Saati Daha sonraki süreçte yeniden Antik Mısır’da kullanılan su saatleri, çok randımanlı olsa da güneş saatlerinin tek dezavantajını ortadan kaldırmak için tasarlandı. Güneş saatleri her ne kadar vakiti belirli bir düzene göre ölçebiliyor olsa da, gece saatlerinde güneş olmadığından vakit karmaşası yaşanmasına kapı aralıyordu. Bu nedenle geliştirilen su saatleri; belirli bir akım ile damlayan suyun aynı kabı, her vakit aynı müddette doldurması prensibine göre vakiti ölçüyordu. Bugün bir tası 24 saat içerisinde dolduran su akışı, sonrası gün de aynı akım ile aynı kabı 24 saatte dolduracaktı. Bunun üzerinde kabın üzerinde suyun dolma düzeyine göre saat dilimlerini belirleyen Mısırlılar, bu çok kolay ancak bir o kadar da pratik su saatiyle zamanı doğru biçimde gece gündüz fark etmeden ölçebiliyordu. Su saatleri M.Ö. 16 asırda Antik Mısır haricinde Babil’de de yaygın bir şekilde kullanılıyordu. Ancak tüm bu Antik Mısır dönemine ait su saatlerinden de saatlerin kullanıldığını ileri süren arkeologlar da mevcuttur. M.Ö. 4000 civarında daha önceki Çin toplumunda zati su saatlerinin kullandığı iddiası, hala ispat edememiş olsa da saati kimin bulduğu konusuna değişik bir bakış açısı sunmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Organik Tarımın Önemi ve Amacı Nedir Kısaca başlıklı makalemizde Kısaca ve Organik Tarım hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında Bilgi: saat ne zaman bulundu, kum saati ne zaman bulundu kim, saat kim buldu, saati kim buldu, saati kim buldu vikipedi, ilk saati kim buldu, saati kim neden buldu, saati kim icat etti vikipedi, Saati kim icat etti, Saati kim icat etmiştir neden
Sponsorlu Bağlantı

Saati Kim Ne Zaman Buldu? lussio tarafından 7 Ocak 2014 tarihinde , Eğitim kategorisine eklenmiştir.

Sponsorlu Bağlantı
Etiketler:, , , , , , ,
Saati Kim Ne Zaman Buldu? isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz

Facebook Grubumuza Katılın!