Sponsorlu Bağlantı
 

Kapalı Çarşının Tarihçesi ve Hakkında Bilgi


Sponsorlu Bağlantı

Kapalı çarşı, İstanbul’un gezilip görülecek yerler arasında yerini almış ve muhakkak gidilmesi gereken yerlerden birisidir. Yaklaşık olarak 30 bin metrekare alana kurulan bu çarşının içerisinde 66 sokak ve 4000 civarında dükkân bulunmaktadır. Burası İstanbul iline can katan ve şehrin değerini arttıran çarşılardan birisidir. Kapalıçarşı’nın ilk olarak yapımına 1461 yılında başlanmıştır. İstanbul fethinden sonra bu alanın temeli atılmıştır. Kapalıçarşı’nın iç kısmı bir şehri andırmaktadır. Çünkü dükkân ve sokaklardan başka içerisinde; 5 cami, 1 okul, 7 adet çeşme, 1 şadırvan, 1 sebil, 10 adet kuyu, 24 kapı ve 17 han bulunmaktadır. Bu çarşıyı Fatih Sultan Mehmet yaptırmıştır. Kapalıçarşı, 1894 yılında meydana gelen depremde yıkılmıştır ve esnaf zor anlar yaşamıştır. Buradaki esnafların birçoğu mecburiyetten yerini değiştirmiş ve Eminönü’nde bir yığılma oluşmuştur. Kapalıçarşı içerisinde her türden esnafa rastlamak mümkündür. Buradaki dükkânlar küçük ve çok olması, her türlü esnafın bulunmasına imkân tanımıştır. Kapalıçarşı’nın adı baya ünlüdür. Bu yüzden yurtdışından gelen ve yurtiçi gezi yapan kişilerin uğradığı turizm alanlarından birisidir.

Bir önceki yazımız olan Kışın Tatile Gidilecek Yerler Nereler? başlıklı makalemizde kış tatili, kışın nereye gidilir ve uludağ hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında Bilgi: kapalı çarşı hakkında bilgi, kapalı çarşı hakkında kısa bilgi, kapalı çarşı bilgi, kapalı çarşı ile ilgili bilgiler, kapalı çarşı kim tarafından kurulmuştur, KAPALI ÇARŞI TARİHÇESİ, kapalı çarşı tarihi bilgi, kapali carsinin tanimi, kapalıçarşı hakkında kısa bilgi
Sponsorlu Bağlantı

Kapalı Çarşının Tarihçesi ve Hakkında Bilgi lussio tarafından 24 Mart 2013 tarihinde , Türkiye Gezi Rehberi kategorisine eklenmiştir.

Sponsorlu Bağlantı
Etiketler:, ,
Kapalı Çarşının Tarihçesi ve Hakkında Bilgi isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz

Facebook Grubumuza Katılın!