Sponsorlu Bağlantı
 

Gezi Yazısı Nedir?


Sponsorlu Bağlantı

Gezi bir insanın daha önce hiç görmediği, gitmediği yerleri gezip görmesidir. Fakat her insanın gezip, gördüğü yerleri kaleme alması eser olarak kabul edilemez. Gezi yazısı olarak yazacağı yazının eser olarak yayınlanması için yazarın; toplumun bilge, tanınmış, belli başlı kişileri olması gerekir. Gezi yazısı öğretici metin türleri içerisinden kişisel hayatı konu alan metinler arasına girmektedir. Gezi yazısının özellikleri ise;

• Genel bir edebiyatçının bir gün gezip, gördüğü yerlerdeki şehirleri, gelenek ve görenekleri, doğal ve tarihi güzellikleri, kültürel unsurları sanatsal bir anlatımla kaleme almasıdır.
• Gezi yazısında yazar gördüğü ve yaşadığı şeyleri kaleme alırken, yazıya kendi yorumunu da katabilir. Çünkü gezi yazıları öznel bir anlatım içerir.
• Gezi yazısı yazılırken akıcı ve sade bir dil kullanılmalıdır. Sanatsal bir dil kullanılmasına rağmen yazı anlaşılır ve sade olmalıdır.
• Gezi türündeki en önemli eser: Evliya Çelebi’nin 10 ciltlik Seyahatname eseridir.
• Gezi yazısını kaleme alan bir yazarın dikkat edeceği en önemli şey ise yazının dikkat çekici olmasıdır.

Bir önceki yazımız olan Tatile Giderken Yanımıza Neler Almalıyız? başlıklı makalemizde tatil bavulunda neler olmalı ve tatilde yanımızda bulunması gerekenler hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında Bilgi: kayseri pastirmasi nasil yapilir
Sponsorlu Bağlantı

Gezi Yazısı Nedir? lussio tarafından 13 Mart 2013 tarihinde , Türkiye Gezi Rehberi kategorisine eklenmiştir.

Sponsorlu Bağlantı
Etiketler:, , ,
Gezi Yazısı Nedir? isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz

Facebook Grubumuza Katılın!