--- Sponsor Reklamlar ---
 

Fotosentez Nedir? Fotosentez Denklemi Nedir?

--- Sponsor Reklamlar ---

Fotosentez :

 • Klorofili bulunan tüm canlılar fotosentez yapar. Örn : bitkiler ,klorofilli bakteriler (siyanobakterisi), mavi-yeşil algler
 • Bitkilerin sadece yeşil kısımlarında gerçekleşir. Çünkü klorofil bitkilerin sadece yeşil rengi veren kloroplast plastitinde bulunur. Örneğin mor menekşenin mor çiçeklerinde fotosentez yaplımaz.
 • Fotosentez olayı solunum olayının tersidir.
 • Fotosentezde bitki yapraklarındaki stomalar sayesinde havadaki karbondioksiti , topraktan kökleri ile suyu alır bunları klorofilinde güneş ışığı ile birleştirir ve besin ile oksijen üretir.
 • Fotosentezde , güneş enerjisi kimyasal bağ enerjisine dönüşür. Kimyasal bağ enerjisi üretilen besinde depo edilir.
 • Fotosentez sayesinde havadaki CO2 ve O2    dengesi korunur.
 • Üretici canlılar (bitkiler) besin piramidinin ilk basamağını oluşturduğu için tüm canlılar için gerekli olan enerji ve oksijen bu olay ile üretilir.
 • Fotosentez denklemi :
--- Sponsor Reklamlar ---

 • Fotosentez hızına etki eden çevresel faktörler;
 1. Işık : Fotosentez en yavaş yeşil  ışıkta gerçekleşir. Çünkü bitkilerin yeşil yaprakları yeşil ışığı yansıtırlar. En verimli ise mor ve kırmızıda gerçekleşir. (FOTOSENTEZ YAPAY IŞIK KAYNAKLARINDA DA  GERÇEKLEŞİR.)
 2. Karbondioksit miktarı : Karbondioksit olmadan fotosentez gerçekleşmez.Karbondioksit artışı fotosentez hızını belli bir noktaya kadar artırır ancak maksimum hıza ulaşıldıktan sonra , karbondioksit miktarı artsa bile fotosentez hızı bundan etkilenmez.
 3. Su ve mineraller: Karbondioksitte olduğu gibi su ve mineral olmadan fotosentez gerçekleşmez su ve minerallerin sürekli artması fotosentez maksimum hıza ulaştıktan sonra etkili değildir.
 4. Sıcaklık : sıcaklığın sürekli artışı fotosentez hızını düşürür. Çünkü sıcaklık fotosentezde görev yapan enzimlerin çalışmasına etki eder . Fotosentez için en uygun sıcaklık aralığı 25-30 0C derecedir.

Bir önceki yazımız olan Lizozom Nedir ? Görevleri Nelerdir ? başlıklı makalemizde Lizozom Nedir ve Lizozomun Görevleri Nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında Bilgi: fotosentez denklemi, fotosentezin denklemi, fotosentez denklemi nedir, fotosentezin kimyasal denklemi, fotosentez nedir denklemini yazınız, fotosentez nedir, fotosentezin denklemi nedir, fotosentez nedir ve denklemı, fotosentez olayinin denklemi, fotosentez nedir denklemi
--- Sponsor Reklamlar ---

Yorumlar

Henüz Yorum Yazılmamış ... Bir Yorum Yazın!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebar