---- Sponsorlu Baglantilar ---

El-Biruni Kimdir?

---- Sponsorlu Baglantilar ---

---- Sponsorlu Baglantilar ---
------ Sponsorlu Reklamlar -----

Biruni Kimdir, Biruni’nin Hayatı, Biruni’nin Eserlerine kısaca yer vereceğimiz bu yazımızda El-Birûni’nin biyografisini bulabileceksiniz.

------ Sponsorlu Reklamlar -----

Biruni beş eylül dokuz yüz yetmiş üç olup, kendisi fars kökenlidir. On üç aralık bin kırk sekiz tarihinde ölen Biruni bilimin birçok dalında hizmet etmişir. Biruni merkezi Asya da tarihi bir bölge olan Harezm de doğmuştur. Küçük yaşlarda iken babası vefat eden Biruni sarayda matematik ve astronomi eğitimi almıştır.Bu dönemde henüz 17 yaşındayken ilk kitabını yazan Biruni, İran’a giderek bir süre burada yaşadı. Daha sonra ise Ziyârîler tarafından korunmaya başlandı. El Âsâr’ul Bâkiye adlı kitabını Ziyârîlerin sarayında yazmıştır. İki yıl da burada çalıştıktan sonra memleketine geri döndü ve Ebu’l Vefâ ile gök bilimi üzerine çalışmaya başladı.
Sarayda büyük bir itibar gören Biruni, Gazneli Mahmut’un Hindistan seferine katıldı. Burada Hintli bilim adamlarının dikkatini çekti ve Hind ülkesi alınınca da Nendene şehrine yerleşerek bilimsel çalışmalarına burada devam etti. Sanskritçeyi öğrenerek Hind toplumunun yaşamı ve kültürü üzerine çalıştı.

El-Biruni-Kimdir
Sonraki aşamada Gazne şehrine dönen Biruni bu şehirde yaşamını tamamlamış bulunmaktadır. En verimli dönemi olarak kabul edilen bu dönemde Biruni üzerinde uzun süredir çalışmış olduğu Tahdîdu Nihâyet’il Emâkin adlı eserini bu dönem içerisinde yer alan 1025 yılında tamamlamış ve de yayınlamıştır. Bu kadar çok kültür ve de medeniyet görmüş olan Biruni hiçbir zaman da insanları din, dil, ırk ayrımı yapmaz ve de bu yönlerde eleştirmezdi. Başka dinlerden olan kimselerin de dinine daima saygı duyardı.

Bir önceki yazımız olan Maurice Sendak Kimdir? başlıklı makalemizde Maurice Sendak Biyografisi, Maurice Sendak Doodle ve Maurice Sendak Edebiyat hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında Bilgi: biruni kimdir, biruni kim ile sefere katıldı


Editorun Tavsiye Ettigi Benzer Konu Başlıkları


Konu Bilgileri :
El-Biruni Kimdir? lussio tarafından 10 Haziran 2013 tarihinde eklenmiştir.

El-Biruni Kimdir? isimli bu konuyu >> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz