--- Sponsor Reklamlar ---
 

Direnç Nedir Ve Nasıl Ölçülür?

--- Sponsor Reklamlar ---

Bir devreye uygulanan akım ve de gerilim daima bir uçtan bir diğer uca ulaşıncaya kadar ilerlemekte olduğu yolda bir takım zorluk ve de engeller ile karşılaşmaktadır. Bu engeller de elektronların geçişini engelleyen ya da elektronların geçişinin bir şekilde gecikmesine sebep olan kuvvetlerdir. Bu engelleyici ya da geciktirici kuvvetlerin tümüne birden direnç adı verilmektedir. Direnç , kısaca ohm ile gösterilmektedir. Direnç , fiziksel anlamda birim olarak sembolize R harfi ile göterilmektedir.

--- Sponsor Reklamlar ---

Bir başka anlamı doğrultusunda direnci tanımlayacak oursak direnç ; elektrik akımına karşı gösterilen zorluk ve engellere direnç adı verilmektedir. Direnç nasıl ölçülür? Direnç birimi W ile gösterilmektedir. Ohm kanuna göre de kapalı olan bir elektrik devresinde direnç devre gerilimi ile devreden geçmekte olan akımın birbirine bölümüne eşit olmaktadır. Direncin toplam olarak iki temek görevi yer almaktadır. Bunlardan birincisi akımın sınırlandırılması olup , ikincisi de gerilimin bölünmesi ana hedefler arasında yer almaktadır . direncin ölçüm birimi ise ommetre denilen direnç ölçen araçlar arasında yer almaktadır. Büyük dirençler için ise kilo ohm ya da mega ohm gibi terimlerin kullanılıyor olması söz konusudur.

Elektronikte kullanılan direnç ise normal bir direnç sisteminden biraz daha farklılıklar içermektedir. Tellerin üzerine direnç miktarlarını yazmak çok zor bir işlemdir. Bu neden ile elektrik üzerinde direnç kullanımı için renkli kodlandırmalar yapılmakta ve de her kod bir direnç miktarını göstermektedir.

Bir önceki yazımız olan Davis Boğazı Nerede, Hakkında Kısaca Bilgi, Vikipedi başlıklı makalemizde Davis Boğazı Hakkında Bilgi, Davis Boğazı Nasıl Gidilir ve Davis Boğazı Nerede hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında Bilgi: direnç nedir ve nasıl ölçülür
--- Sponsor Reklamlar ---

Yorumlar

Henüz Yorum Yazılmamış ... Bir Yorum Yazın!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebar