---- Sponsorlu Baglantilar ---

Burdur’un Doğal Güzellikleri

---- Sponsorlu Baglantilar ---

---- Sponsorlu Baglantilar ---
------ Sponsorlu Reklamlar -----

Merhaba değerli takipçilerimiz bir gezi güncesi ile daha karşınızdayım. Bu yazımda Ülkemizin güzide kentlerinden olan Burdur ilimizin Tarihi, Doğal ve Turistik mekanlarından bahsederken aynı zamandaBurdur tarihi hakkında da bilgi vereceğim.

------ Sponsorlu Reklamlar -----

İlk olarak sanırım Burdur’un isminin nereden geldiğinden bahsetmek gerekir. Orta Asya’dan gelen göçmen Türk boyları Anadolu’nun çeşitli bölgelerine yavaş yavaş yerleşirlerken. Burdur’a gelen yörük boyunun lideri de Burdur bölgesine geldiğinde obasına yüksek bir sesle seslenir Burada Dur diye. İşte o burada dur cümlesi zaman içerisinde söylene söylene değişime uğrar ve bugünkü Burdur’a ismini veren Burdur halini alır.

İlimiz tarihi zenginliklerine değinecek olursak. Tarihi açıdan da oldukça zenginlikler barındırmaktadır. Dünya tarihinde ilk yerleşik hayata geçilen yerlerden biri olduğu var sayılan hacılar antik kenti Burdur ilimiz sınırları içerisindedir. Tarih meraklılarının mutlaka görmesi gereken yerlerden de biridir. Burdur ilinin tarihi kentleri saymakla bitmez aslında şu an kazı çalışmalarının hala sürdüğü Burdur’un Gölhisar ilçesi sınırları içerisinde yer alan Kibyra antik kenti şu haliyle bile Antik Efes Harabeleri ile yarışabilecek hale gelmiştir ki kent tamamen ortaya çıkarılınca Dünyanın en büyük antik kentlerinden biri olacaktır. Yazımızın başında da belirtiğimiz gibi Burdur antik kentler açısından oldukça zengindir Kibyra’dan başka Burdur’un Ağlasun ilçesi sınırları içerisinde yine Kibyra kadar güzel bir antik kent olan Sagalassos Antik kenti yer almaktadır. Burdur da yer alan tüm antik kentleri şöyle sıralayabiliriz;  Sagalassos (Ağlasun), Cremnia, Kbyra (Cbyra) Gölhisar, Bubon, Balboura, Milias, Sia, Tymbrianassus’dur.

Burdur ilimizin Turistik mekanlarını sayacak olursak Burdur merkez’de yer alan İnsuyu Mağarası görülmesi gereken Türkiye’nin sayılı Büyük Mağaralarından biridir. Mağara içerisinde ki göl ve sarkıt ve dikitleriyle oldukça ilgi çekicidir. Burdur’un diğer bir Turistik mekanı ise Salda Gölüdür. Eğer klasik deniz kenarı tatil yörelerinden sıkıldıysanız salda gölü sizin için iyi bir alternatif olabilir. Burdur ilimizde yer alan Altınayla (Dirmil) İlçesi de mutlaka görülmesi gereken yerlerinden biridir. Dirmil’e giderek yaylalarını gezmeli doğa yürüyüşüne çıkarak yeşil çam ormanları içerisinde huzur bulabilir kalabalık şehir yaşamının bunalım ve sıkıntılarından uzaklaşabilirsiniz. Dirmil’e gitmişken de kuyu kebabı yemeden de dönmemenizi tavsiye ederiz. Başka bir gezi güncesinde daha buluşmak dileğiyle…

Ali ÜNAL

Bir önceki yazımız olan Çocuklarla Gezilecek Yerler başlıklı makalemizde Ailece Tatil Yerleri, Çocuklarla Gezilecek Yerler ve Gezi Rehberi hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında Bilgi: burdurun doğal güzellikleri, burdurun tarihi yerleri, burdur\un doğal güzellikleri, burdurun doğal güzellikleri kısa yazı, burdurun doğal güzellikleri kısaca, burdurun tarihi ve doğal güzellikleri, burdurun tarihi yerleri ve doğal güzellikleri


Editorun Tavsiye Ettigi Benzer Konu Başlıkları


Konu Bilgileri :
Burdur’un Doğal Güzellikleri lussio tarafından 20 Kasım 2012 tarihinde eklenmiştir.
Etiketler:, ,
Burdur’un Doğal Güzellikleri isimli bu konuyu >> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara
1 response to “Burdur’un Doğal Güzellikleri”
  1. Zeki diyor ki:

    Burdur İlinde Bulunan Dağlar ve Göllerin İsimlerini de bizimle paylaşabilirmisiniz. Birde sizden rica etsem İnsuyu Mağarası Hakkında Bilgileri Ayrıntılı olarak sunarmısınız bize.

Sende Yorum Yaz