Sponsorlu Bağlantı
 

Ayşe Kulin Kimdir?


Sponsorlu Bağlantı

1941 yılında entelektüel bir ailenin kızı olarak İstanbul da dünyaya gelen Ayşe Kulin , Arnavut köy Amerikan Kız Koleji Edebiyat Bölümünü Bitirerek gazete ve dergilerde yazar ve editör olarak çalışmaya başlamıştır . Ayrıca Ayşe Kulin sanat yönetmenliği , senarist ve de yapımcı olarak da görev almıştır . Bin dokuz yüz seksen dört yılında güneşe dön yüzünü adlı öykülerden oluşan ilk kitabının yayınlanması ile Ayşe Kulin daha yakından tanınmaya başlanmıştır . Nisan Akman ın yönetmenliğini yaptığı kırık bebek filmi Ayşe Kulin in güneşe dön yüzü adlı kitabında yer alan bir öyküden derlenerek yazılmıştır .
Ayşe Kulin bu film ile 1986 tarihinde kültür bakanlığı ödülünü kazanmıştır Ayaşlı ve kiracıları adlı dizide yapımcılığı ve de yönetmenliğini üstlenen Ayşe Kulin , bu diziden de tiyatro yazarlığı derneğinin en iyi sanat yönetmeni ödülünü bin dokuz yüz seksen altı yılında kazanmıştır . Ayşe Kulin, Münir Nureddin Selçuk’un yaşam öyküsünün anlatıldığı biyografik çalışması Bir Tatlı Huzur adlı kitabı yayımladı . Kulin, Hemen Ardından Foto Sabah Resimleri adlı öyküsüyle Haldun Taner Öykü Ödülü’nün sahibi oldu , aynı kitap bir yıl sonra Kulin’e Sait Faik Hikaye Armağanı’nı bin dokuz yüz doksan yedi yılında kazandırmıştır. Başarılı yazarın eserleri saymakla bitmeyecek kadar çoktur.

Bir önceki yazımız olan Veysel Karani Kimdir? başlıklı makalemizde Veysel Karani Biyografisi, Veysel Karani Eserleri ve Veysel Karani Hayatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında Bilgi: aye kulin hayat
Sponsorlu Bağlantı

Ayşe Kulin Kimdir? lussio tarafından 7 Haziran 2013 tarihinde , Kim Kimdir kategorisine eklenmiştir.

Sponsorlu Bağlantı
Etiketler:, , ,
Ayşe Kulin Kimdir? isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz

Facebook Grubumuza Katılın!