--- Sponsor Reklamlar ---
 

Ayşe Kulin Kimdir?

--- Sponsor Reklamlar ---

1941 yılında entelektüel bir ailenin kızı olarak İstanbul da dünyaya gelen Ayşe Kulin , Arnavut köy Amerikan Kız Koleji Edebiyat Bölümünü Bitirerek gazete ve dergilerde yazar ve editör olarak çalışmaya başlamıştır . Ayrıca Ayşe Kulin sanat yönetmenliği , senarist ve de yapımcı olarak da görev almıştır . Bin dokuz yüz seksen dört yılında güneşe dön yüzünü adlı öykülerden oluşan ilk kitabının yayınlanması ile Ayşe Kulin daha yakından tanınmaya başlanmıştır . Nisan Akman ın yönetmenliğini yaptığı kırık bebek filmi Ayşe Kulin in güneşe dön yüzü adlı kitabında yer alan bir öyküden derlenerek yazılmıştır .
Ayşe Kulin bu film ile 1986 tarihinde kültür bakanlığı ödülünü kazanmıştır Ayaşlı ve kiracıları adlı dizide yapımcılığı ve de yönetmenliğini üstlenen Ayşe Kulin , bu diziden de tiyatro yazarlığı derneğinin en iyi sanat yönetmeni ödülünü bin dokuz yüz seksen altı yılında kazanmıştır . Ayşe Kulin, Münir Nureddin Selçuk’un yaşam öyküsünün anlatıldığı biyografik çalışması Bir Tatlı Huzur adlı kitabı yayımladı . Kulin, Hemen Ardından Foto Sabah Resimleri adlı öyküsüyle Haldun Taner Öykü Ödülü’nün sahibi oldu , aynı kitap bir yıl sonra Kulin’e Sait Faik Hikaye Armağanı’nı bin dokuz yüz doksan yedi yılında kazandırmıştır. Başarılı yazarın eserleri saymakla bitmeyecek kadar çoktur.

--- Sponsor Reklamlar ---

Bir önceki yazımız olan Veysel Karani Kimdir? başlıklı makalemizde Veysel Karani Biyografisi, Veysel Karani Eserleri ve Veysel Karani Hayatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında Bilgi: aye kulin hayat, ayşe kulin edebi kişiliği, ayse kulinin hayati edebi kisiligi ve eserleri hakkinda bilgi
--- Sponsor Reklamlar ---

Yorumlar

Henüz Yorum Yazılmamış ... Bir Yorum Yazın!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sidebar