---- Sponsorlu Baglantilar ---

Anı (Hatıra) Nedir, Anı Türünün Özellikleri?

---- Sponsorlu Baglantilar ---

---- Sponsorlu Baglantilar ---
------ Sponsorlu Reklamlar -----

Daha önce yaşanmış, gerçeklenmiş şeylerin üstünden zaman geçtikten sonra hatırlanınca anı adını alır. Anı kişisel hayatı konu alan metinler arasında yer alır. Toplumdaki her insanın yaşanmışları her edebi metine alınmaz. Edebi metine alınacak olan anıların sahibi halk tarafından tanınmış, toplumun belli başlı kişilerinden olması gerekir. Anılar öğretici metin türleri arasından kişisel hayatı konu alan metinler arasında yer edinmiştir kendine. Anı türlerinin özelliklerini işleyecek olursak; anılar toplumda  belli bir yer edinmiş kişilerin başlarından geçen veya tanık oldukları bir olayı anlattıkları yazı türüdür. Anı türünde anlatım I. Kişi tarafından anlatılmalıdır. Anılar tarihi gerçeklerin öğrenilmesine de katkı sağlamaktadır. Geçmiş zamanda meydana gelen olayları, eski zamandaki anı yazıcılarının yazmış olduğu eserlerden öğrenebiliriz. Geçmiş zamanda yazılan bu anılar tarihimizi öğrenmemiz için büyük ve önemli ipuçları verir. Anılar yazarları tarafından yazılırken, yalın bir dile yazılmasına özen gösterilmelidir. Çünkü yazacağınız bu eser güzellik duygusu uyandırmak için değil bir şeyler öğretip, hatırlatmak için yazılacaktır. Ve ayrıca her yaştan kişinin kolaylıkla okuması gerekmektedir. Anının oluşmasını sağlayan en büyük unsur olan bir diğer ve olmazsa olmaz özelliği; anılar yaşanılan olayı değil yaşanmış olayları konu alır.

------ Sponsorlu Reklamlar -----

Bir önceki yazımız olan Kar Nedir Nasıl Oluşur? başlıklı makalemizde kar, Kar Kısa Özeti ve Kar Konu Anlatımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında Bilgi: anı hakkında kısa bilgi, anı türü hakkında bilgi, anı hatıra hakkında bilgi, kısa anı yazıları


Editorun Tavsiye Ettigi Benzer Konu Başlıkları


Konu Bilgileri :
Anı (Hatıra) Nedir, Anı Türünün Özellikleri? lussio tarafından 11 Mart 2013 tarihinde eklenmiştir.
Etiketler:, , ,
Anı (Hatıra) Nedir, Anı Türünün Özellikleri? isimli bu konuyu >> Google'de Ara - BlogSearch'te Ara - Buzzzy'de Ara - Twitter'da Ara - Bing'te Ara

Sende Yorum Yaz