Sponsorlu Bağlantı

Akciğerin Görevleri Nelerdir?


Sponsorlu Bağlantı
 

Akciğer, vücudumuzun en önemli organlarından birisidir. Beyin işlevini gerçekleştirmek için oksijene ihtiyaç duymaktadır. Beynin oksijen miktarını akciğerlerimiz karşılamaktadır. Akciğerlerimiz vücudumuzun göğüs kafesi olarak bilinen alt kısmında yer alır. Yani göğüs kafesi akciğerlerimizi korur. Akciğerlerde bronşlar yer alır. Bu bronşların yapısı ağaç köküne benzer. Akciğerlerimizin ikisi de soluk borusuna bağlıdır. İki kalın bronş birleşerek soluk borusunu oluşturur. Ağzımızdan ve burnumuzdan aldığımız hava soluk borusundan geçerek akciğerlerimize ulaşır. Böylece giren oksijen ile beyne oksijen kısa sürede ulaştırılır. Akciğerlerimiz insanın yaşaması için olmazsa olmaz organlardan birisidir. Sigara içen bir birey akciğerlerin bitmesiyle karşı karşıya kalır. Çünkü çekilen nikotin ve zehirli gazlar ile akciğer ve bronşlar zamanla tıkanır ve erir. Burada biriken katran ile akciğerlerin üzerinde yaralar ve tıkanıklıkla meydana gelir. Bu oksijen alıp verme işlevini zorlaştırır. Zamanla akciğer sigaradan dolayı görevini yapamaz hale gelir. Bu yüzden beyne oksijen gidemediği için ölüm gerçekleşir. Ayrıca akciğerler sigara yüzünden zamanla kanserle karşı karşıya kalabilir. Bu yüzden açık havalarda bol bir şekilde dolaşmalı ve temiz hava almak gereklidir. Ayrıca sigara, uyuşturucu gibi zehirli maddelerden kesinlikle uzak durmanız gereklidir.

Bir önceki yazımız olan Esrar ve Eroinin Sağlığa Zararları Nelerdir? başlıklı makalemizde eroin'in zararları ve esrar'ın zararları hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında Bilgi: akciğerin görevleri nelerdir, akciğerlerin görevleri nelerdir, akciğerin kısa anlamı, akciğerlerin görevleri maddeler halinde, akciğerlerin görevleri kısaca, akciğerlerin görevi nelerdir, akciğerin görevi nedir çok kısa, akciğerin görevleri nelerdir kısaca, akciğerin görevi nedir kısaca 4 sınıf, akciğerin görevi nedir kısaca

Akciğerin Görevleri Nelerdir? lussio tarafından 18 Mart 2013 tarihinde , Sağlık kategorisine eklenmiştir.

Sponsorlu Bağlantı
    yeni 10
Benzer Konular
Akciğerin Görevleri Nelerdir? isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim

Sende Yorum Yaz

Facebook Grubumuza Katılın!